rekonwalescencja

Dodano 30 czerwca 2005, w Bez kategorii, przez autor

malina chora

i ogląda film o prezydencie

 

2 Responses to rekonwalescencja

 1. von Pierrugh pisze:

  Rozmówki czesko-czeskie bestsellerem w Pradze

  Trzynaście lat po rozpadzie Czechosłowacji wciąż jeszcze nie pojawiły się w sprzedaży rozmówki czesko-słowackie, ani słowacko-czeskie”, donosi praski tygodnik „Ludove Machloviny”.

  Według pisma, Słowak próbujący porozumieć się z Czechem w dalszym ciągu musi korzystać z rozmówek słowacko-żydowskich, żydowsko-masońskich, masońsko-czeskich i czesko-czeskich. Taki sposób komunikacji, niestety, często prowadzi do przekłamań będących wynikiem niezbyt precyzyjnych tłumaczeń i do zbytniego zaangażowania się w kwestie bankowości i światopoglądu.

  Dobrym tego przykładem jest Słowak Libor Chovan, który zgubiwszy się na dworcu kolejowym w Pradze, z powodu językowych nieporozumień oddał bilet do przechowalni bagażu, rozwiązał sznurowadło zamiast zawiązać i zamiast do fryzjera wszedł do koszernej toalety, gdzie zamiast papieru toaletowego dostał zapalenia ucha.

  „Wrzeszczałam za nim w pięciu językach unijnych, żeby wziął papier”, relacjonowała zdarzenie czeszka klozetowa, Hana Veckova. „A on nic. Udawał głuchego, bo co chwilę przykładał rękę do ucha. Popukałam się w czoło. Wtedy on wyjął chusteczkę, poślinił i wytarł na moim czole miejsce, które wskazywałam. Szybko więc popukałam w jego obecności we wszystkie pisuary i lustra”, opowiadała Veckowa.

  „Ludove Machloviny” piszą także o niezwykłej popularności rozmówek czesko-czeskich wśród mieszkańców Pragi, zadając retoryczne pytanie: „Kto by pomyślał, że po rozpadzie Czechosłowacji tak wzrośnie zainteresowanie naszym językiem”.

 2. malakian pisze:

  to życzę zdrowia i to szybko, bo pogoda za ładna na to żeby chorowac…
  i tyle teraz się dzieje, oj dzieje w ogóle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


 • RSS