Teatr Studio zaprasza

Dodano 31 stycznia 2006, w Bez kategorii, przez autor

TEATR JAKO BUDOWANIE DOMU

Spotkanie, poświęcone twórczości Rimasa Tuminasa poprowadzi Łukasz Drewniak – rytyk związany z Tygodnikiem „Przekrój”, „Tygodnik Powszechny” oraz TVP Kultura, a jednocześnie najwybitniejszy znawca teatru litewskiego w Polsce.

Podczas wykładu – pokaz fragmentów spektakli Rimasa Tuminasa; zarówno tych litewskich, jak i reżyserowanych na świecie

Zapraszamy 7 LUTEGO O GODZINIE 19.00

53 letni Tuminas jest jednym z najlepszych reżyserów europejskich. Reżyserował w Wielkiej Brytanii, Finlandii, Rosji, Francji, Niemczech, a także w USA, Meksyku i Kanadzie. Jego spektakle były pokazywane na najróżniejszych scenach teatralnych świata: od Moskwy po Meksyk i Koreę Południową.

W ostatnich latach odnosi nieustające sukcesy – zdobył Narodową Nagrodę Islandii w dziedzinie teatru za „Mewę” Czechowa; „Spring of Balic” w Tallinie, Złotego Lwa we Lwowie, Złotą Maskę w Moskwie, dwukrotnie już wygrał Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Kontakt”.

„Poeta, dobry psycholog i humorysta w jednej osobie Rimas Tuminas, jeden z najwybitniejszych reżyserów teatralnych” – pisze o nim Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.

Teatr litewski urasta na potęgę europejską tej sztuki – 3 reżyserów Oskaras Korsunovas, Eimuntas Nekrosius i Rimas Tuminas zdobywa większość festiwali teatralnych w Europie i na świecie. – U nas często się żartuje, że Litwa jest dziś krajem koszykówki i teatru. – mówi Rimas Tuminas.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS