a we Wrocławiu

Dodano 29 marca 2007, w Bez kategorii, przez autor

2 kwietnia (poniedziałek) zapraszamy serdecznie na wystawę komiksową „Alois Nebel – moje życie” www.aloisbebel.com i wernisaż prac autorstwa Jaroslava Rudiša- scenariusz i Jaromira 99 – rysunki.

&tw=501&th=501

Tytułowym bohaterem jest pracownik czeskiej kolei. Zamiłowany czytelnik rozkładów jazdy pociągów, w których lekturze odnajduje równowagę ducha. Nebel obdarzony specyficzną zdolnością patrzenia na świat z perspektywy „kolejowej filozofii” potrafi również widzieć pociągi które dawno odjechały do przeszłości. Ta wrażliwość na kolejową transcendencję wiedzie go we własną podróż podczas której spotyka różnych ludzi i ich historie.

Każda z tych postaci niczym zwrotnica kieruje tory losu Aloisa Nebla do jego własnego przeznaczenia. Jaroslava Rudiš- autor scenariusza komiksu jest również pisarzem. W marcu 2007 roku ukazała się w Polsce jego pierwsza powieść „ Niebo pod Berlinem”. Jaromír 99 jest grafikiem( twórcą min. oprawy graficznej filmu Samotni), muzykiem i autorem tekstów piosenek.

Gośćmi specjalnymi będą:

Witold Tkaczyk pomysłodawca i redaktor legendarnego AQQ http://www.aqq.com.pl/ – uznawanego obok słoweńskiego STRIPBURKA za najlepszy środkowo europejski magazyn publicystyczno komiksowy. Przez wiele lat było to czasopismo niosące komiksowemu światu nie tylko fachową informację, profesjonalną krytykę ale i uczące myślenia o komiksie jako cennym źródle do wyrażania postaw artystycznych czy odzwierciedlającym istotny obszar kultury.

Obecnie Witold Tkaczyk jest związany ze swoim kolejnym projektem, czyli wydawnictwem ZIN ZIN PRESS, w ramach którego publikowane są m. in. bardzo ciekawe komiksy historyczne.

Michał Słomka pomysłodawca i koordynator projektu CENTRALA Central Europe Comics Art, przedsięwzięcia mającego za cel przedstawienie polskiemu odbiorcy potencjału sztuki komiksowej tej części Europy. W ramach pilotażowej CENTRALI, przy współpracy z Czeskim Centrum w Warszawie gościł w Poznaniu od 15 lutego do 10 marca Alois Nebel. Wydarzenie cieszyło się wielkim zainteresowaniem publiczności i mediów.

Więcej informacji o CENTRALI na http://www.meskal.pl/centrala.htm

Organizator wystawy: MEDIATEKA

Współorganizatorzy:

Czeskie Centrum w Warszawie: http://www.czechcentres.cz/warsaw/

CENTRALA i Klubokawiarnia Meskal w Poznaniu http://www.meskal.pl/centrala.htm

Patronat Medialny: Zeszyty Komiksowe : http://www.zeszytykomiksowe.org/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS