Dziś w Stołecznej

Dodano 30 stycznia 2008, w Bez kategorii, przez autor

Siostry o „Siostrach”

Trzy siostry Fijewskie przygotowują spektakl „Siostry”. Pokażą go w nietypowej dla teatru przestrzeni w Starej Drukarni przy Ogrodowej

Postindustrialna Stara Drukarnia przy ulicy Ogrodowej 31/35 została oddana do użytku właścicielom mieszczącej się ulicę dalej klubokawiarni Chłodna 25. – Możemy organizować tu swoje projekty. Od września odbyły się już wystawy fotografii, część imprez festiwalu Niewinni Czarodzieje – np. maraton filmowy, spotkania – wylicza Grzegorz Lewandowski z Chłodnej 25. W ramach festiwalu Re:wizje pokazywano tu także spektakle Teatru Konsekwentnego.

Ale grane od dziś przedstawienie „Siostry” to pierwsza teatralna premiera. Przygotowała ją Fundacja Artystyczna „Młyn”, w której działają siostry Natalia, Zuzanna i Agata Fijewskie. Pomógł im Teatr na Woli. W ramach programu „Wola w Offsecie” wspierają niezależne grupy pracujące na terenie dzielnicy. Do spektaklu „Siostry” pożyczyli sprzęt techniczny, np. oświetlenie, razem ze scenografką Agatą Skwarczyńską – zaadaptowali halę drukarni. – Potrzebne nam było miejsce troszeczkę niebezpieczne, dziwne; takie, w którym samym widzom będzie nieswojo – mówi Natalia Fijewska-Zdanowska, autorka sztuki i reżyserka. – Dzięki temu publiczność zrozumie, jak obco w mieszkaniu Witka, czują się dziewczyny, które się z nim spotykają – tłumaczy Natalia.

Sztukę „Siostry” pisała dla konkretnych aktorów: Adama Sajnuka z Teatru Konsekwentnego oraz swoich dwóch sióstr Zuzanny i Agaty Fijewskich. Współpracują ze sobą po raz kolejny. – Czerpałam z naszych prywatnych relacji, sposobu, w jaki się zachowuje starsza, a w jaki młodsza siostra. Jednak wszystkie miałyśmy świadomość, że to jest sztuka o innym rodzeństwie – opowiada Natalia.

Zgodne życie bohaterek dramatu przerywa pojawienie się starszego od nich mężczyzny, artysty, performera. Spektakl będzie opowiadał o różnych rodzajach ucieczki. Witek (Adam Sajnuk) ucieka od głównego nurtu sztuki i tworzy w offie. Siostry, „poukładane” studentki, związują się z nietypowym mężczyzną, bo chcą uciec od przeciętnego według nich sposobu życia. W związki bohaterów również wpisana jest ucieczka. – Każde z nich uważa, że tradycyjne role kobiety i mężczyzny już się nie sprawdzają. Uciekają od nich. Dziś to kobiety przyjmują rolę osoby, która opiekuje się, pierwsza mówi kocham, zapewnia bezpieczeństwo – opowiada reżyserka.

Przedstawienie można zobaczyć 30, 31 stycznia i 1 lutego o godz. 19. Bilety są do nabycia w klubokawiarni Chłodna 25.

Iza Szymańska / Gazeta Stołeczna

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS