Z okazji Dnia Babci, Feminoteka zaprasza na otwarcie wirtualnego Muzeum Historii Kobiet,
które inauguruje projekt „Pokolenia kobiet” realizowany w grudniu 2007 z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

zpraszamy 31 stycznia

czwartek, o godz. 19.00

na spotkanie pt.

Wielkie Nieobecne. Kobiety w historii Polski

Chłodna 25

Udział w spotkaniu wezmą:

Katarzyna Sierakowska (PAN), sekretarz Komisji Historii Kobiet;
Anna Nowakowska, członkini Komisji Historii Kobiet w Walce o Niepodległość,
Anna Czerwińska, koordynatorka projektu „Pokolenia Kobiet”.
Prowadzenie: Sylwia Chutnik, koordynatorka projektu „Warszawa Kobiet”. W programie:
- dyskusja na temat „znikania” kobiet w historii
- prezentacja Muzeum Historii Kobiet: Joanna Piotrowska, twórczyni Muzeum, prezeska Fundacji Feminoteka.
- projekcja filmu „Kobiety i Wojna” Fundacji Filmowej Armii Krajowej
Po części oficjalnej zapraszamy na rozmowy w kuluarach przy dźwiękach przedwojennych przebojów. Wstęp wolny! Wielkie Nieobecne. Kobiety w historii Polski, Klubokawiarnia Chłodna 25 (róg Żelaznej), 31 stycznia, czwartek, godzina 19.00Muzeum Historii Kobiet jest projektem Fundacji Feminoteka, w skład którego wchodzi stworzenie internetowego miejsca edukacyjno-historycznego oraz opracowywanie biogramów kobiet w formie wystaw tematycznych. Celem projektu jest zachowanie pamięci o kobietach, które przyczyniły się do rozwoju historii, zarówno powszechnej, jak i lokalnej. Nie ma znaczenia, czym się zajmowały i w której z dziedzin były nowatorkami. Mamy tu więc literatki, działaczki społeczne, polityczki i filantropki. Są też bohaterki życia codziennego, tancerki kabaretowe czy sportsmenki. Wszystkie te kobiety łączą takie cechy charakteru jak niezależność myślenia, odwaga i przełamywanie schematów. Niestety, ich wspólną cechą jest także zapomnienie i nieobecność na kartach historii.
Projekt Muzeum jest nowatorski nie tylko w podejściu do historii powszechnej pozbawionej informacji o dokonaniach kobiet, ale i kreowaniu specyficznej „Her-story”. „Jej- historii”, czyli losów kobiet, toczących się jakby równolegle do ogólnie przyjętej linearnej historii uczonej w szkołach.
Muzeum ma konstrukcję tradycyjną. Posiada sale tematyczne, w których prezentowane są postaci kobiet wpisane w konkretny temat wystawy.
Najbliższe plany:
sala zatytułowana „Pokolenia kobiet” zainauguruje działanie Muzeum. „Pokoelnia kobiet” to mały projekt historyczno-edukacyjny finansowany z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, z obszaru Patriotyzm. Dlatego jego bohaterkami sa kobiety, które walczyły o niepodległość, a zarazem o prawa kobiet. Przypomnimy zarówno sylwetki wielkich polskich feministek: Żmichowskiej, Orzeszkowej, Pauliny Kuczalskiej-Reinschmit, Konopnickiej, jak też kobiety żołnierzy, które walczyly na frontach pierwszej i drugiej wojny światowej.
Wystawie towarzyszą scenariusze przykładowych lekcji hisotrii i mała oprawa graficzna w postaci znaczków i wlepek – do dostania na imprezie otwierającej!
Otwarcie: 31 stycznia 2008!
Kolejną wystawą będzie „sala warszawska”, czyli wystawa przypominająca trasę wycieczkową po stolicy. Poznajemy najbardziej znane miejsca Warszawy, takie jak Rynek Starego Miasta czy Śródmieście Północne, z perspektywy historii kobiet, które mieszkały bądź tworzyły tych rejonach. Są to zarówno prawdziwe osoby jak i fikcyjne postaci znane z tradycji kultury polskiej, które na dobre wpisały się w prąd myślenia o miejscu kobiet w społeczeństwie. Sala warszawska to również pokazanie mniej znanych rejonów miasta i zarazem życia kobiet. Czas codzienny, oparty na przestrzeni publicznej i na pozór nieważnych czynnościach to bazary, małe zakłady usługowe i rzemieślnicze. Tam również znajdziemy wiele zapomnianych osób, bez których oficjalna historia, pełna przewrotów i wojen, nie byłaby w stanie istnieć. Jej zaplecze tworzą bowiem zapracowane kobiety, dostarczające żywność, rodzące dzieci i próbujące połączyć życie osobiste z działalnością społeczna, swoimi pasjami i nauką. To dla nich powstało Muzeum Historii Kobiet. Ich nazwiska są często zapomniane, praktycznie nieistniejące. Samo spisanie ich i przypomnienie jest gestem podziękowania i pamiętania o naszych przodkiniach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS