Zły sen o Wiśle Przemka Paska

Dodano 28 lutego 2008, w Bez kategorii, przez autor

Choć gruz się sypie w rzekę, choć piasek z rezerwatów sprzedaje się na wywrotki, chodź nad Wisłę. Zobacz rzekę problemów. Zobacz ginące piękno. Dopóki jest. Przestępcy zasypujący Wisłę odpadami są silni i bezwzględni. Wysypisko odpadów budowlanych w Wawrze to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Być może nie będę już pływać łódką Stwora i nie będzie już rajdów rowerowych, spływów kajakowych, kina pod mostem ani koncertów na Herbatniku. A może tylko przyśnił mi się zły sen o ośmiornicy, która czerpie niewyobrażalne zyski z dewastacji przyrody i oddechem jest w stanie zabić małą fundację, która śmiała nazwać problem po imieniu? W każdym razie odradzam wycieczki nad Wisłę w Wawrze, przy ul. Golfowej, ponieważ ochroniarz Jerzego M. napada i dusi spacerujących nad rzeką. Nawet jeśli są z małymi dziećmi.

Wybierzmy się, więc w sobotę 1 marca nad Wisłę do Jabłonny. Spotkajmy się o godz. 10 na pętli MZA przy EC Żerań. Autobus 723 odjeżdża o 10.05! Trasa Jabłonna – Tarchomin. Ok. 10 km brzegiem Wisły w rezerwacie Ławice Kiełpińskie.

W Jabłonnej jest piękny park i pałac nad Wisłą. Przejdziemy pod Łukiem Triumfalnym zbudowanym na cześć Józka Poniatowskiego, co dostał pod Zieleńcami Virtuti z numerkiem 001 za manto spuszczone Ruskim. Dalsza droga trudna, przez Buchnik i Kępę Tarchomińską ku Warszawie wiedzie. Gdzie niegdyś Holendrzy mieszkali, ostatni krzyż dębowy gościńcowi się kłania ramieniem urwanym. Łabędzi na Wiśle dużo i czapli i mew dostatek. To rezerwat Ławice Kiełpińskie wysp archipelagiem słynąca ostoja ptactwa rzecznego. Z ptakami o wyspy konkuruje piaskarnia POL-BOT zamieniająca skutecznie ptasie schroniska na zera na koncie. To nic, że Rezerwat Przyrody, to nic że Natura 2000. Liczy się kasa, nie prawo. To nic, że zrównoważony rozwój jest zasadą konstytucyjną. Erozja denna spowodowana nadmiernym poborem piasku skutkuje obniżeniem się dna Wisły w stolicy o 2,5 metra. Odsłaniają się fundamenty bulwarów i filarów mostowych. Porty nie nadają się do użytku. Zagrożone mogą być ujęcia dla wodociągów  i elektrowni. Odsłaniają się kamienne rafy niebezpieczne dla żeglugi. Z Wisły pobiera się dwa razy więcej piasku niż rzeka jest w stanie przytransportować. Wydobycie rośnie.

Przemek Pasek
Ja Wisła

 

Jedna odpowiedź na Zły sen o Wiśle Przemka Paska

 1. agus pisze:

  jak zawsze super pomysly
  P jak pomysl
  W jak Wisla
  S jak super
  bez napinki i nadętki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


 • RSS