Fundacja na rzecz Badań Literackich
ma przyjemność zaprosić na


 


Rozmowę o książce Michała Moszkowicza Psi paszport

poniedziałek, 30 marca, godz. 18.00

klubokawiarnia Chłodna 25 (ul. Chłodna 25, róg Żelaznej)


 Goście:

Grzegorz Gauden – dziennikarz prasowy i radiowy. W 1981 r. internowany za działalność w Solidarności. W latach 1982 – 1993 mieszkał w Szwecji. Po powrocie z emigracji pełnił m. in. funkcję redaktora naczelnego Rzeczpospolitej.  

Sergiusz Kowalski – socjolog, publicysta, tłumacz. Współzałożyciel Otwartej Rzeczpospolitej. Autor Krytyki solidarnoścowego rozumu, współautor Rytualnego chaosu, Zamiast procesu i Cudzych problemów. Publikował w Gazecie Wyborczej, Res Publice Nowej i Tygodniku Powszechnym.

Prowadzący:

Justyna Czechowska – dorastała i studiowała w Szwecji. Tłumaczka literatury szwedzkiej, badaczka literatury, współzałożycielka Fundacji na rzecz Badań Literackich. Autorka wstępu do książki Psi paszport.

Adam Puchejda
– tłumacz, kulturoznawca. Publikował m.in. w Dekadzie Literackiej i Res Publice Nowej.

 

Organizatorzy: Fundacja na rzecz Badań Literackich, Biblioteka Midrasza, Beit Warszawa

“Dalejże na skrzydłach paszportu do ojczyzny! A tu paszportu nie ma! Nigdzie. Ani w koszu na śmieci, ani w walizce. Ani w szafie, ani w lodówce. Ojdys rzucał się jak oszalały. Bez paszportu jedyna okazja ujrzenia Kraju spaliła na panewce. I oto teraz, kiedy kraj jest wolny i można na latarniach wieszać kogo się chce, na nic jego marzenia, że stanie się mieczem zemsty. Na nic jego pierś emigranta spragnionego medalu.” (fragment)

Michał Moszkowicz urodził się w 1941 roku w Magnitogorsku w Związku Radzieckim. Po wojnie przyjechał wraz z rodziną do Polski. Studiował filozofię i bibliotekoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Zadebiutował w Zwierciadle w 1963 r. W 1968 został usunięty z uczelni po wydarzeniach marcowych a rok później wyemigrował do Szwecji. Pracował między innymi jako steward, zmywacz, sprzedawca, jednocześnie studiując filozofię w Sztokholmie. Moszkowicz pisze po polsku i publikuje powieści w Szwecji. Głównym tematem jego twórczości jest obcość i poszukiwanie tożsamości. Wydał między innymi: Paradyz, Punkt zero, Lokator, Lithium, Kadisz. Psi paszport jest pierwszym zbiorem prozy Moszkowicza wydanym w Polsce.

O twórczości Moszkowicza:
„Sądzę, że te niezwykle szybkie raporty  z egzystencji cierpiącej duszy i cierpiącej Europy, tak gęste, tak zacieśnione, że nie pozostawiają miejsca na litowanie się nad sobą, ale nie tak gęste, by nie przeszyła ich samoironia, powinno się raczej nazwać trenami.”
Rita Tornborg w Svenska Dagblandet
 
„Moszkowicz pisze jasną, prostą i spokojną prozę poetycką, w której bez nadwyręŜania języka, a poprzez zmysłowe detale i konkretne opowiadanie, prowadzi filozoficzne rekleksje o istocie bytu. Pod melancholijną powściągliwością ukrywa się absurdalny humor, który jest jego strategią przetrwania.”
Eva Ekselius w Judisk Krönika
 
„Michała Moszkowicza zapowiedzieć należy poprzez trudności zapowiedzi: powieściopisarz, owszem, ale zbyt poważnie, a Moszkowicz buduje swą prozę na ‘niepowadze’, emigrant, owszem, ale Moszkowicz buduje swą „emigracyjność” na szaleństwie, pisarz autobiograficzny, owszem, ale u niego autobiografia tyle poprzedza pisarstwo, co z niego wynika. I dlatego Moszkowicz jest tak inny, tak ciekawy i tak groteskowo przejmujący.”
Leonard Neuger, literaturoznawca, profesor na Wydziele Slawistyki Uniwersytetu Sztokholmskiego

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS