dzień solidarności z hebronem

Dodano 16 lutego 2010, w Bez kategorii, przez autor

25 lutego (czwartek)

godz. 19.00
Klubokawiarnia Chłodna 25

PALESTYNA – DZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z HEBRONEM

W ramach Międzynarodowej Akcji na rzecz Otwarcia Ulicy Shuhada w Hebronie zapraszamy na spotkanie!

Udział wezmą:

Tamir Halperin, ex żołnierz armii izraelskiej,
Małgorzata Juszczak, obserwatorka w Hebronie w 2009 roku.

W programie także:

 video-rozmowa z Hani Abu Haikelem, lokalnym działaczem pokojowym z Hebronu
oraz
pokaz filmów przybliżających sytuację w kolonizowanym Hebronie.

Wstęp wolny.

ZApraszamy!

O co chodzi?

Hebron to jedno z największych miast na okupowanych terytoriach palestyńskich, miejsce pochówku Abrahama a zarazem obraz konfliktu izraelsko-palestyńskiego w pigułce.  Osiedla izraelskie, nielegalne w świetle prawa międzynarodowego (IV Konwencja Genewska), znajdują się tu w sercu palestyńskiego miasta. Jest to jedyny taki przypadek na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu. Blisko sześciuset osadników zamieszkuje Hebron. W związku z ich obecnością w Hebronie stacjonuje około 1500 żołnierzy izraelskich oraz znajduje się blisko 100 posterunków kontrolnych (checkpointów), blokad drogowych i innych utrudnień ruchu.

Ulica Shuhada nie jest jedyną zamkniętą dla palestyńskiego ruchu na terytoriach palestyńskich. Stała się jednak symbolem okupacji. Niegdyś główna ulica handlowo-komunikacyjna Hebronu z gwarnym bazarem mięsnym i warzywnym i terminalem autobusowym, dziś jest zupełnie opustoszała. Poruszać się po niej mogą jedynie osadnicy oraz, choć też nie zawsze, turyści. Palestyńczycy zamieszkujący ulicę Shuhada zmuszeni są wchodzić do swoich domów tylnymi wejściami lub poprzez domy lub dachy sąsiadów. Ulica została zamknięta w odpowiedzi na masakrę dokonaną 25 lutego 1994r. przez izraelskiego osadnika, Barucha Goldsteina, podczas piątkowej modlitwy w meczecie. W obawie przed zamieszkami, na Palestyńczyków nałożono długotrwały areszt domowy.

Oficjalna strona kampanii:TUTAJ

Na stronie możesz podpisać PETYCJĘ

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS