Warszawa, 29 kwietnia 2010 r.

Warszawa – Europejską Stolicą Organizacji Pozarządowych

 
Co tytuł Europejskiej Stolicy Kultury może dać NGO-som? Co NGO-sy mogą zrobić, by Warszawa tytuł zdobyła? Co NGO-som w innych krajach dał ten tytuł i jak one włączyły się w walkę o niego? Na te i inne pytania 6 maja, o godz. 17.00 w Klubie Powiększenie odpowiedzą: Mary McCarthy – ekspertka unijna doradzająca Warszawie w jej staraniach o tytuł ESK, dr Bożena Gierat – Bieroń autorka książki o Europejskiej Stolicy Kultury, Alina Gałązka z ngo.pl, Ewa Czeszejko-Sochacka – Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. uzyskania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
 
Debata z NGO-sami to pierwsze z cyklu czterech spotkań przygotowanych przez Pełnomocnika Prezydenta m.st. Warszawy ds. przygotowań m.st. Warszawy do uzyskania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 oraz Grupę Citydoping. Cztery debaty to zaproszenia do dialogu czterech sektorów – ngo, menedżerów kultury, turystyki i biznesu. Rozmowa ma pokazać z jednej strony, jakie korzyści z tytułu Europejskiej Stolicy Kultury te konkretne grupy mogą uzyskać, z drugiej czego po staraniach Warszawy o tytuł ESK oczekują i jak mogą w nie się włączyć.
 
Druga debata, skierowana do menedżerów kultury, odbędzie się 8 maja w sobotę, o godz. 12.00 w Och-Teatrze. Udział w niej weźmie drugi z ekspertów unijnych współpracujących z Warszawą – Tom Fleming oraz Michał „Borek” Borkiewicz i dr Bożena Gierat – Bieroń. Kolejne dwie debaty z sektorami turystyki i biznesem, planowane są na połowę czerwca.
 
Warszawa w ramach starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 współpracuje z unijnymi ekspertami – Irlandką Mary McCarthy i Anglikiem Tomem Flemingiem. To kolejna z cyklu ich wizyt w Warszawie, podczas których doradzają na co Warszawa w walce o tytuł powinna położyć nacisk. Podczas majowej wizyty Mary McCarthy i Tom Fleming wezmą udział w debatach przygotowanych przez Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. do uzyskania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 oraz spotkają się z przedstawicielami m.in. stołecznego Ratusza, instytucji kultury, ngo-sów.
Mary McCarthy w latach 2002-2005, była dyrektor programowym zwycięskiego miasta Cork – Europejskiej Stolicy Kultury Cork 2005; w latach 2007 – 2008 międzynarodowym ekspertem z ramienia Rady Europy w komisji oceniającej miasta kandydujące do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury na lata 2012 i 2013; jest specjalistką w obszarze zarządzania w kulturze, krajowy i międzynarodowy ekspert w obszarze kultury i sztuki;
Tom Fleming współtworzył program kulturalny dla Guimaraes, miasta z Portugalii, które będzie Europejską Stolicą Kultury 2012; jest specjalistą w zakresie badań, strategii i polityki w obszarze ekonomiki kultury i sektora kreatywnego; założyciel i dyrektor Tom Fleming Creative Consultancy. Doradca Rady Europy ds. polityki kulturalnej. Autor i współautor licznych ekspertyz i raportów, m.in.: National Design Challenge for Schools: Business Model Development (2010), Developing Sheffield’s UK City of Culture 2013 bid (2009), Creative Industries Development in the Northern Portugal Region (2009).
 
DEBATA 1 – WARSZAWA JAKO EUROPEJSKA STOLICA ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH
skierowana do sektora NGO
miejsce: Klub Powiększenie, ul. Nowy Świat 27
data: 6.05.2010 (czwartek), godz. 17.00
 
DEBATA 2 – KULTURA.WYPRZEDAŻ.
skierowana do menedżerów kultury
miejsce: Och-Teatr, ul. Grójecka 65
data: 8.05.2010 (sobota), godz.12.00
 
Zapraszamy serdecznie! Liczymy, że podzielicie się swoimi opiniami i doświadczeniami!
 

Wydział Prasowy
Urzędu m. st. Warszawy
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS