WYLACZ SYSTEM, VOL. 2

Dodano 23 maja 2010, w Bez kategorii, przez autor
Druga edycja społecznego święta wolności. Rok temu, dokładnie w 20. rocznicę pierwszych wolnych wyborów, Dom Spotkań z Historią zorganizował z ramienia miasta stołeczne obchody upadku komunizmu w Polsce. W ramach akcji Wyłącz System odbyły się imprezy plenerowe, happeningi, teatr, koncerty, wystawy i Fiesta – wielki dancing w Elektrociepłowni Powiśle. W tym roku zapraszamy ponownie do wspólnego budowania tradycji radosnego Święta Wolności. Dwie dekady temu nie mieliśmy czasu świętować, dziś chcemy to nadrobić.

Wyłącz system odbędzie się 4 czerwca w Domu Słowa Polskiego na Miedzianej 11. To tam drukowano Trybunę Ludu i większość innych PRL-owskich tytułów, a w 1989 roku właśnie z maszyn drukarskich DSP spłynął pierwszy numer Gazety Wyborczej. Dziś, 21 lat później, w Święto Wolności, zapraszamy do odczarowania tego miejsca. W Domu Słowa Polskiego, w scenografii starej drukarni i maszyn introligatorskich, będzie można zobaczyć instalacje artystyczne, wystawy, fragmenty filmów i dokumenty, wziąć udział w happeningach, grach obywatelskich i dyskusjach z dawnymi opozycjonistami. Wydarzenia przygotowane są m.in. przez Martę Wójcicką, Wojtka Farugę, Igora Gorzkowskiego, Thomasa Harzema i Rafała Kosewskiego.

Zwieńczeniem Święta Wolności w Domu Słowa Polskiego będzie Fiesta, która powinna odbyć się przed 21 laty, a zdarzyła się dopiero rok temu. Fiesta to przede wszystkim zabawa taneczna, choć podszyta refleksją o tym, że wolność nie jest czymś oczywistym i że zawdzięczamy ją tysiącom ludzi, którzy mieli odwagę sprzeciwić się systemowi.

Wydarzenia Wyłącz system zamknie propozycja odwołująca się do tożsamości lokalnej, pomysł Nowego Teatru i DSH, czyli Uwalnianie przestrzeni. Projekt jest inspirowany tradycją festiwali dziedzictwa w wielu miastach Niemiec i Francji, kiedy to wprowadza się ludzi do przestrzeni na co dzień niedostępnych, czasem też zapomnianych, nieuświadamianych. Uwalnianie przestrzeni pozwoli wyruszyć w niezwykłą podróż po warszawskich zamkniętych przestrzeniach – perłach architektonicznych, pracowniach artystów, warszawskich podziemiach, dachach, magazynach oraz zakamarkach miejskich i państwowych gmachów. W tym roku symbolicznie uwolnimy m.in.: Budynek PAST-y, dawną siedzibę KC PZPR, zabytkową gazownię na Woli, wieżowiec Rondo 1 i tor wyścigów konnych na Służewcu.

Program:
 
1. CHŁODNE DEBATOWANIA
Debaty na Chłodnej 25 z udziałem socjologów, politologów, specjalistów ds. PR, działaczy społecznych i animatorów kultury.

24 maja, godz. 18.00
Ruch społeczny? Nie – dziękuję!

Przemysław Sadura, Krytyka Polityczna
Jacek Katelaniec, Inicjatywa Wolna Białoruś
Marta Białek-Graczyk, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
Zbigniew Gluza, Ośrodek Karta

31 maja, godz. 18.00
Czyja Solidarność?

Michał Łuczewski, Instytut Socjologii UW, 44
Dariusz Karłowicz, Teologia Polityczna
Szymon Gutkowski, DDB, Projekt: Polska

kurator: Elżbieta Ciżewska
miejsce: Klubokawiarnia Chłodna 25

2. CZOŁG///SAMBA

Czołg na checkpoint Charlie w Berlinie, na Węgrzech, na ulicach Pragi, czołg podczas stanu wojennego i w końcu na Placu Tiananmen w Pekinie 4 czerwca 1989 roku. Czołg to podstawa totalitarnej scenografii, ulubiona zabawka małych i dużych chłopców, koło ratunkowe dla chwiejącego się systemu. Najwyższa pora odczarować czołg!
CZOŁG///SAMBA autorstwa Thomasa Harzema to projekt nastawiony na interakcję z widzem dorosłym i dzieckiem. Zwieńczeniem projektu będzie przemarsz z Placu Defilad do Domu Słowa Polskiego na Fiestę.
autor: Thomas Harzem
miejsce: Plac Defilad
czas: 4 VI, 19.00-21.00
DOM SŁOWA POLSKIEGO
ul. Miedziana 11

3. NIEWIDZIALNE MIASTO

Solidarnościowy spacer po wielkim planie Warszawy. Odwiedź drukarnię, komitety wyborcze, wpadnij na spotkania Latającego Uniwersytetu. Na każdym z przystanków czekają Cię opowieści osób, które brały udział w tamtych wydarzeniach. Podziel się wspomnieniami z tych przełomowych momentów i zostaw je dla następnych przechodniów.
Autorka: Elżbieta Ciżewska
miejsce: DSP
czas: 4 VI, 18.00-22.00

4. RADIOSTACJA
Konstrukcja z radioodbiorników z lat 80., dzięki której będzie można odsłuchać dawne audycje. Jedyna w swoim rodzaju Radiostacja pokazująca historię polskiej opozycji i polską drogę do Wolności.
Autor: Wojciech Faruga
miejsce: DSP
czas: 4 VI, 18.00-22.00

5. PUNKT DIAGNOSTYKI NARODOWEJ
4 czerwca Instytut Diagnostyki Narodowej zbada typy mentalności w polskim społeczeństwie. Testy przeprowadzane przez specjalnie przeszkolonych lekarzy wskażą jakiego typu Polakiem jesteś: sentymentalnym, surrealistycznym, a może zamaszystym? Dowiesz się, jakie narodowe wady i zalety Cię charakteryzują.
Autor: Rafał Kosewski
miejsce: DSP
czas: 4 VI, 18.00-22.00

6. TELE-RE-WIZOR
Tworzona na żywo telewizja nawiązująca do kultowych programów z lat 80. Koncert życzeń, dziennik telewizyjny, pierwsze polskie reklamy i wasze reakcje na tę sentymentalną podróż po srebrnym ekranie.
Autor: Wojciech Faruga
miejsce: DSP
czas: 4 VI, 18.00-22.00

7. KTO TY JESTEŚ?
Pograj w wolnościowe karty, zaprojektowane specjalnie na obchody. W Wolnościowego Piotrusia albo w grę „Kto Ty jesteś?”, które przedstawią Ci ważnych uczestników przełomowych wydarzeń z 1989 roku.
Autor: Tomasz Marciniak
miejsce: DSP
czas: 4 VI, 18.00-22.00

8. FOTON
Zrób sobie zdjęcie z opozycjonistami i działaczami partyjnymi, wkomponuj się w ważne wydarzenia historyczne. Razem z Wałęsą przeskocz przez płot! Do klimatu lat 80. dopasują Cię przygotowane na tę okazję gadżety.
Kurator: Jan Mencwel
miejsce: DSP
czas: 4 VI, 18.00-22.00

9. TRANSFER DOŚWIADCZEŃ VOL.2
Bohaterowie spotów Ewy Stankiewicz opowiadają o swoich doświadczeniach z okresu Peerelu. Chcesz dowiedzieć się, jak wtedy wyglądały święta, wakacje, jak radziły sobie kobiety, które jednocześnie były żonami, matkami i opozycjonistkami? Wystarczy, że podejdziesz i zapytasz.
Kurator: Michał Łuczewski
miejsce: DSP
czas: 4 VI, 18.00-22.00

10. POBUDKA!

Instalacja przestrzenna/ performance
Utwory Czesława Miłosza, ukazujące się w dużej mierze w drugim obiegu, w wybitny sposób wpłynęły na rozwój myśli opozycyjnej w Polsce Ludowej. Przesłanie noblisty pozostaje wciąż aktualne – wysłuchaj go i obudź swoją świadomość! Projekt zakończy się o godz. 22 „historyczną” pobudką.
Autor: Rafał Kosewski
miejsce: DSP
czas: 4 VI, 18.00-22.00

11. ZADOWOLENIE ZARCHIWIZOWANE – BADANIA TERENOWE ZADOWOLENIA POLAKÓW Z POLAKÓW

Dokument, którego bohaterami są zwykli ludzie. Historie wspólnych działań, inicjatyw obywatelskich, których rezultaty przerosły oczekiwania ich organizatorów. 4 czerwca zostanie również przeprowadzona sonda, dzięki której uczestnicy obchodów będą mogli dołączyć swoje historie do dokumentu.
Autorka: Katarzyna Zaniewska
miejsce: DSP
czas: 4 VI, 18.00-22.00

12. FIESTA
Wielkie ukoronowanie Święta Wolności. Eksplozja radości, pozytywnych emocji ludzi, którzy żyją w wolnym kraju. Fieście towarzyszyć będą instalacje artystyczne ukazujące różne aspekty wolności i naszej historii. O północy wzniesiemy toast za wolność.
Scenariusz i reżyseria: Marta Wójcicka, Igor Gorzkowski
miejsce: Dom Słowa Polskiego
czas: 4 VI, 21.00

TWÓRCY:
 

Thomas Harzem – artysta wizualny, reżyser, scenograf, autor wideoprojekcji i instalacji multimedialnych. Współpracował m.in. z Janem Peszkiem, Marią Peszek (“Miasto Mania”), Michałem Zadarą (“Oresteia” Iannisa Xenakisa w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej), Justyną Wasilewską (“Route 67/Jeśli tylko tyle jest”).
Igor Gorzkowski – jeden ze współzałożycieli Studia Teatralnego KOŁO, reżyser, dramaturg, absolwent Wydziału Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego i Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej.
Marta Wójcicka – prezeska stowarzyszenia Studio Teatralne „Koło”. Producentka spektakli stowarzyszenia, absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie. Koordynatorka wydarzeń kulturalnych EXPO 2000 w Hanowerze, stażystka Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku. Animatorka kultury, od 2000 roku autorka i realizatorka projektów Stowarzyszenia ArtAnimacje.
Wojtek Faruga – aktor, reżyser teatralny. Współpracował ze Stowarzyszeniem Praktyków Dramy „STOP-KLATKA”. W ramach Festiwalu Odkryte/Zakryte zrealizował akcję performatywną na podstawie dramatu Tadeusza Micińskiego „Kniaź Potiomkin. VII snów Schmidta o rewolucji”.
Rafał Kosewski – dramaturg, autor projektów teatralnych w Przestrzeni Wymiany Działań „ARTERIA”.

 

Jedna odpowiedź na WYLACZ SYSTEM, VOL. 2

  1. takan pisze:

    fajne, bede tam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS