Premiera na Chłodnej

„DROBNE WĄTPLIWOŚCI”
monodram Theresii Walser

28 maja (piątek)
godz. 20.00
Klubokawiarnia CHŁODNA 25


Wendla Teusch jest bardzo zdenerwowana. Miała wystąpić w konkursie, ale pojawiły się „drobne wątpliwości” – i nie wiadomo, czy zostanie do niego w ogóle dopuszczona. W oczekiwaniu na decyzję organizatorów wyszła na chwilę na zewnątrz, żeby odpocząć od widoku innych uczestniczek i zaczerpnąć świeżego powietrza przed występem. Stoi teraz z gitarą w pustym, pogrążonym w ciemności pomieszczeniu. Żeby zagłuszyć nerwy i samotność, Wendla zaczyna mówić do tajemniczego mężczyzny…

Theresia Walser w swoim debiutanckim monologu korzysta z osobistych doświadczeń, frustracji i fobii – ale opowiadając o nich odchodzi od płaskiego realizmu i używa silnie zmetaforyzowanego, poetyckiego języka. Tworzy dzięki temu niezwykle sugestywną, tragikomiczną wizję wewnętrznych przeżyć swojej bohaterki.

Wendla Teusch jest w każdym z nas. Jest tym, co w nas najbardziej niebezpieczne – napędzaną chorobliwą ambicją potrzebą odniesienia „sukcesu” i bycia „kimś”, bycia zauważonym za wszelką cenę… Wendla musi zwyciężyć, żeby zaistnieć. Musi zostać dostrzeżona przez jakieś bliżej nieokreślone forum – inaczej traci poczucie, że w ogóle istnieje. Nie zauważa jednak, że odrywa się całkowicie od rzeczywistości i staje się ofiarą własnej halucynacji. Konkurs doprowadza ją na krawędź szaleństwa i praktycznie uniemożliwia jej nawiązanie więzi z innymi ludźmi.

Monolog Wendli Teusch wykonuje Karolina Piechota.
Reżyseria: Tomasz Wiński
Dźwięk: Marcin Lenarczyk
Kostiumy: Julia Skrzynecka
Muzyka: Jan Małkowski
Światło: Mikołaj Łebkowski


CENA BILETU: 30 pln  
REZERWACJE: biuro@chlodna25.pl, 0 603 300 635

Patronat medialny: Chilli Zet


Terminy kolejnych spektakli:

29 maja, godz. 19:00
30 maja, godz. 19:00

28 czerwca, godz. 20:00
29 czerwca, godz. 20:00
30 czerwca, godz. 20:00Tomasz Wiński

(rocznik 1979) urodził się i wychował w Warszawie. W latach 1998 – 2003 pracował jako asystent reżysera – przy filmach „Dług” i „Wielkie rzeczy” Krzysztofa Krauze oraz przy filmie „Boże Skrawki” Yurka Bogayevicza. W tamtych latach nakręcił też jako reżyser kilka krótkich filmów amatorskich. W roku 2002 / 2003 uczestniczył jako wolny słuchacz w pierwszej edycji kursu fabularnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy – w ramach tego kursu napisał i nakręcił dwa krótkie filmy: „Musimy pogadać” (2002) i „Pareczka” (2003). W roku 2003 dostał się na wydział reżyserii na praskiej FAMU. W czasie studiów napisał i zrealizował kolejne etiudy filmowe: „Mizím”, „Něco v motoru” (2004) dokument „Vidím sebe” i fabularny „Pokus” (2005) oraz licencjacki film „Mia” (2006). Był również asystentem reżysera przy filmie „Plac Zbawiciela” Krzysztofa i Joanny Krauze (2005). Wtej chwili kończy 6 rok studiów w czeskiej szkole filmowej i montuje swój film magisterski. ”Drobne wątpliwości” to pierwsza sztuka teatralna reżyserowana przez Tomka Wińskiego.

Karolina Piechota
(rocznik 1984) jest absolwentką warszawskiej Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza. Za rolę Grety w dyplomowym spektaklu – „Pułapce” Tadeusza Różewicza w reżyserii Bożeny Suchockiej-Kozakiewicz – zdobyła III nagrodę na XXV Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Od dwóch lat Piechota jest aktorką Teatru Wybrzeże. Zadebiutowała w Trójmieście niewielką rolą w „Farsie z Walworth” Endy Walsha w reż. Adama Orzechowskiego. Oprócz tego można ją oglądać w roli głównej w świetnej „Zwodnicy” Thomasa Middletona i Williama Rowley’a w reż. Kuby Kowalskiego oraz w „Wiele hałasu o nic” Williama Szekspira w reż. Orzechowskiego. W 2009 r Piechota przygotowała, wspólnie z reżyserem Wawrzyńcem Kostrzewskim, recital „Rechot Brechta”.
W 2008 roku podczas 33. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odebrała nagrodę za najlepszy debiut aktorski za rolę w filmie Drzazgi, a w 2009 nagrodę dla najlepszej aktorki na Międzynarodowym Festiwalu w Kairze.
Rok 2010 przyniósł kolejne nagrody, tym razem teatralne: wyróżnienie za rolę Beatrice w przedstawieniu „Zwrotnica” w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku na V Ogólnopolskim Konkursie na Teatralną Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS