fukt in warsaw

Dodano 31 maja 2010, w Bez kategorii, przez autor
Bjørn Hegardt
FUKT IN WARSAW    

wystawa

08.06 – 25.07.2010 
Kuratorka: Marianna Dobkowska
Galeria Laboratorium


Otwarcie wystawy i premiera magazynu FUKT nr 8/9:

8.06 (wtorek)
godz. 19.00

Koncerty Nicka Yulmana i Adama Repuchy godz. 20.00

FUKT to po norwesku wilgoć, jest to także nazwa jednego z najciekawszych czasopism poświęconych współczesnemu rysunkowi. Wydawany od 2000 roku FUKT jest galerią w formie magazynu, przestrzenią prezentacji i refleksji nad współczesnym rysunkiem, kreowaną we współpracy z międzynarodowym gronem artystów i kuratorów. FUKT skupia się na rysunku jako niezależnej praktyce artystycznej, odkrywając siłę i pojemność medium, w którym proste narzędzia zyskują nieograniczoną siłę wyrazu. Redaktorem i założycielem magazynu jest mieszkający w Berlinie norweski artysta Bjørn Hegardt.

FUKT IN WARSAW to wystawa magazynu a pretekstem do jej realizacji jest wydanie numeru 8/9, który powstał podczas rezydencji Hegardta w Warszawie, we współpracy z polskimi artystami i kuratorami. Największy do tej pory podwójny numer magazynu zawiera prace aż 31 artystów. Dział FUKT IN FOCUS prezentuje twórczość artystów zaproszonych przez Bjørna Hegardta, w części INVITED TO INVITE wyboru dokonało dwunastu zaproszonych przez redaktora artystów i kuratorów. W ramach instalacji w galerii Laboratorium oprócz najnowszego znajdą się także poprzednie numery pisma a także wybrane oryginalne rysunki.

Wernisażowi wystawy i premierze FUKT #8/9  będą towarzyszyły koncerty w wykonaniu Nicka Yulmana i Adama Repuchy.

Bjørn Hegardt (Norwegia) jest rysownikiem i autorem instalacji (działając w duecie z Theo Agrenem). W swojej twórczości portretuje wyludnione, surrealistyczne przestrzenie zestawiając utopijną architekturę z obiektami codziennego użytku. Jego prace zostały włączone do zbioru Vitamin D, publikacji prezentującej wybór najciekawszych współczesnych rysowników, wydanej w 2005 roku przez Phaidon Press. Mieszka i pracuje w Berlinie.  Więcej: http://www.bjornhegardt.com/    http://www.fukt.de/

Nick Yulman (USA), artysta i muzyk z Nowego Yorku, tworzy dźwiękowe instalacje i kompozycje w duchu eksperymentalnego popu, amerykańskiego folku. Jego perkusyjne mechanizmy, elektroakustyczne efekty czy przerobione odbiorniki radiowe -  w duchu do-it-yourself przekształcają obiekty znalezione wśród odrzutów życia codziennego w melodie. Podczas koncertu zaśpiewa piosenki i zagra na gitarze z towarzyszeniem samodzielnie skonstruowanych i zaprogramowanych instrumentów mechanicznych oraz namówi publiczność do noszenia kapeluszy. 
Nick Yulman obecnie przebywa na rezydencji w studiach artists-in-residence laboratory w CSW.
Adam Repucha (Polska), singer/songwriter, który śpiewa po polsku, lecz na gitarze gra po amerykańsku. Do jego inspiracji należą m.in. Neil Young, Marc Bolan i John Fahey. Skromne pieśni, oparte na harmoniach głosu i samotnej gitary akustycznej, wyrażają tęsknotę za żarem mórz i wiecznym latem, opiewają przemijanie, efekty świetlne, wędrówkę głodnych dusz oraz wpływ kosmosu na przyziemną materię codzienności.

FUKT – Magazine for Contemporary Drawing nr 8/9:
INVITED TO INVITE:
Kuratorzy zapraszają artystów:

Monika Branicka (pl/de) – Paweł Olszczyński (pl)
Sebastian Cichocki (pl) – Maciej Sieńczyk (pl)
Marianna Dobkowska (pl) – Jan Dobkowski (pl)
Kim Einarsson (se) – Johan Tirén (se)
Krzysztof Gutfrański (pl) – Aleksandra Waliszewska (pl)
Nina Katchadourian – (us) Kathleen Henderson (us)
Marco Raparelli (it) – Luigi Presicce (it)
Andreas Schalhorn (de) – Georg Bernsteiner (at)
Richard Torchia (us) – Max Maddox (us)
Line Ulekleiv (no) – Ane Mette Hol (no)
Michał Woliński (pl) – Grzegorz Drozd (pl)
Asia Żak (pl/de) – Szymon Kobylarz (pl)
Marianne Zamecznik (no) – Paolo Chiasera (it)

FUKT IN FOCUS:
Artyści zaproszeni do projektu przez Bjørna Hegardta:

Sofie Berntsen (no), Thomas Broomé (se), Pola Dwurnik (pl), Harold Fisk (us), Jochen Gerner (fr), Bjørn Hegardt (no), Torgeir Husevaag (no),  Alevtina Kakhidze (ua), Laurent Le Deunff (fr), Maess (pl), Maja Nilsen (no), Eric Nyquist (us), Jeff Olsson (se), Leah Raintree (us), Matthias Reinhold (de), Julia Steiner (ch), Mayura Torii (jp/fr), Steingrim Veum (no)

Autorką projektu graficznego magazynu FUKT jest Ariane Spanier.
Wydawca: Revolver Publishing by VVV
Przy wsparciu Billedkunstnernes Vederlagsfond, OCA oraz a-i-r laboratory, CSW Zamek Ujazdowski
ISBN 978-3-86895-088-5

Cena : 15 euro

Podczas premiery 8.06. będzie można nabyć magazyn w promocyjnej cenie 30 zł.

Pobyt twórczy Bjørna Hegardta oraz realizacja towarzyszących mu wydarzeń są możliwe dzięki wsparciu Office for Contemporary Art Norway (OCA) oraz Miasta Stołecznego Warszawy.

Pobyt twórczy Nicka Yulmana oraz realizacja towarzyszących mu wydarzeń są możliwe dzięki wsparciu Trust for Mutual Understanding we współpracy z Art In General.

Patronat medialny: Gazeta Wyborcza, Aktivist, Exclusiv, Artinfo.pl, Sztuka.pl, Stolica

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS