ŁUKSZ RAYSKI i jego CV

Dodano 20 lipca 2010, w Bez kategorii, przez autorWystawa „CV” Łukasza Rayskiego
składa się z dwóch części – mimo, że pierwotnie miała to być prezentacja dyplomu, który został zrealizowany i obroniony w pracowni Lecha Majewskiego na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP w 2009.

„Kiedy zobaczy się oryginały rysunków to okazuje się, ze ‘w kuchni’ pozostało wiele niewykorzystanego materiału, że świadomość tego jak zostało ‘przyrządzone owo danie’ ma znaczenie” – mówi Rayski.

W efekcie na górze Chłodnej 25, dostępny dla każdego, kto sięgnie po niego do szuflady biurka – będzie skończony dyplom Rayskiego, czyli książka „CV”.

„Korzenie” projektu są jednak w piwnicy.

„Sam dyplom opowiada o mnie” – mówi autor.

„Założeniem było, że nie znajdzie się w tej pracy nic co by było nieosobiste i nie moje. Poszedłem „w automatyzm” – tak jak pisanie automatyczne – i jednocześnie musiałem być w tym procesie swoim doktorem czy swoim psychologiem, bo to co powstawało automatycznie, było ewidentnie moje ale pozbawione narracji, choćby chronologii.

To co znajduje się w szufladzie biurka to oficjalny material, który „poszedł w świat” – można go choćby zobaczyć na stronie internetowej Rayskiego. Natomiast materiał z piwnicy można zobaczyć tylko tam.

„To prace o jakości zbliżonej do malarskiej. Ciekawi mnie ta różnica – to co ja wrzuciłem do dyplomu, i to, co ktoś może z tego wyciągnąć. Lub to, co stworzyłem – co będzie można zobaczyć na ścianie – a to, co sam ocenzurowałem podczas bardziej świadomej refleksji, REZYGNACJI z tego, co było pierwotnie. W końcu ta wystawa jest o mnie, a ja mam duży problem z porzucaniem alternatyw. A tu – w piwnicy – są wszystkie istniejące możliwości. Najfajniej jakby ten pierwotny projekt dało się pokazać na obrotowych kołach, jak jakiś kalejdoskop” – mówi artysta.

Łukasz Rayski
– laureat Nagrody Gepperta, laureat AMS i innych nagrod graficznych. Studiował fotografię, malarstwo i rzeźbę, ale skończył grafikę na ASP w Warszawie w 2009  roku.    cyfrowa wersja pracy: http://rayski.pl/index.php?/dyplom/dyplom/

Wernisaż: 21 lipca (środa), godz. 20.00, CHŁODNA 25

opieka artystyczna nad wystawą: Aga Kozak
plakat: Tymek Jezierski  

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS