ciepła ściana

Dodano 20 września 2010, w Bez kategorii, przez autor

Fundacja Sztuki Współczesnej IN SITU zaprasza na uroczyste otwarcie

Izabela ŻÓŁCIŃSKA ZJAWISKA KAPILARNE / ŚCIANA CIEPŁA
INSTALACJA ŚWIETLNA W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ WARSZAWY

23.09.2010 (czwartek)
godz. 19.30 – uroczyste zapalenie kapilarnej instalacji
boczna elewacja kamienicy ul. Hoża 42

po uroczystym zapaleniu zapraszamy na CHŁODNĄ 25!


Neonowa instalacja jest chromoterapią szarego, zaniedbanego fragmentu warszawskiego Śródmieścia. Sieć połączeń kapilarnych stworzona z 670 metrów elastycznego neonu pokrywa około 200 m2 bocznej elewacji kamienicy. Widoczna za dnia w postaci delikatnego ciepłoczerwonego rysunku rozświetla się wieczorem reagując na zapadający zmierzch. Symbioza neonu z zastaną architekturą tworzy swoisty organizm i ujawnia potencjał miejsca ukrytego tuż obok głównej arterii miasta. Ściana boczna zabytkowej kamienicy przy ul. Hożej 42 przylegała niegdyś do kolejnego budynku, w tej chwili jest odkryta i odsłania pustkę po czyjejś obecności i dawnym cieple wypełniającym tę lukę. Kolor i kapilarny układ neonów odwołujący się do schematu ukrwienia siatkówki ludzkiego oka zwraca uwagę na wewnętrzny charakter tego fragmentu architektury, ukrytego niegdyś dla ludzkiego wzroku. W odróżnieniu do niego ozdobna fasada główna zwrócona do ulicy, przeznaczona jest do kontaktu wzrokowego, wymienia spojrzenia z przechodniami, wabi dekoracją architektoniczną. W projekcie traktowana jest więc jak płaszczyzna patrząca. Bok kamienicy z wprowadzonym neonem odkrywa jej wewnętrzną budowę. Zwraca uwagę na obecnie toczące się w głębi życie. Neonowa instalacja  jest transfuzją świeżego wizerunku kamienicy w sercu Warszawy.

Chromoterapia, w przypadku Zjawisk kapilarnych redterapia – terapeutyczne działanie czerwieni jako barwy uważanej za najsilniej oddziałującą na ludzką psychikę. Kolor ten nieodmiennie kojarzy się z tym, co dynamiczne, żywe, ogrzewające. Z ogromnej ilości symbolizowanych cech, do najważniejszych należą: ekstrawertyzm, antydepresyjność, determinacja, przyjazność, ciepło i wrażliwość.

***

Projekt zrealizowano ze środków: Urzędu Miasta St. Warszawa oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt został objety Patronatem Honorowym Prezydent M.ST. Warszawy Hanny Gronkiewicz – Waltz oraz Narodowego Centrum Kultury.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS