Orgia myśli w Polsce

Dodano 21 marca 2011, w Bez kategorii, przez autor

Zapraszamy na spotkanie z cyklu „Orgia myśli o Polsce”

(POLSKI) REALIZM, (POLSKA) RZECZYWISTOŚĆ

 

28 kwietnia (czwartek)

godz. 19.00
Chłodna 25

Udział wezmą:

Cezary Michalski (KP)
Michał Kozłowski (IF UW, „Bez Dogmatu”)
Wiktor Rusin (OM)

Spotkanie poprowadzi Jacek Szaban (OM)***

Wśród głosów narodowej samokrytyki, jakie słyszy się w Polsce, ten o oderwaniu polskości, polskiej myśli, polskiej praktyki politycznej czy kultury polskiej od rzeczywistości może okazać się wręcz dominujący. Tak wiele słyszeliśmy o „sarmackiej bucie”, o „ułańskiej fantazji”, romantycznych majakach, o powstaniach i walkach wszczynanych bez jakiejkolwiek trzeźwej kalkulacji militarnej czy geopolitycznej, a następnie gloryfikowanych mimo katastrofalnych skutków, jakie miały przynieść. Tym, czego najbardziej jakoby brakuje polskiej narracji, np. powieściowej, to sprawne, przejrzyste opowiadanie wziętych z życia historii. Mawia się, że polska twórczość, a może wręcz polski język, bardziej skłania się do poezji niż do prozy. 

Ale krytyka polskiego irrealizmu ma historię niemal tak odległą jak zjawiska, przeciw którym się zwraca. Hasła „sprowadzenia myśli polskiej na ziemię”, wyzwolenia jej z krainy złudzeń i mrzonek są znane od dawna, co i rusz powracają w nowych wydaniach i konfiguracjach. 

Czym jednak jest „zasada rzeczywistości” i jaką rolę odegrała w tradycji europejskiej wraz z realizmem jako stylem narracji zasadę tę afirmującym? Czy dzisiaj wciąż żyjemy w „rzeczywistych czasach”? Czy Polacy potrzebują jeszcze realizmu i jakiego realizmu dzisiaj potrzebują? 

wstęp wolny

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS