netWtorek

Dodano 29 marca 2011, w Bez kategorii, przez autor


KWIETNIOWY NETWTOREK:
RAW SALAD, CZYLI ŚWIEŻA SAŁATKA Z DANYCH PUBLICZNYCH W TWOICH RĘKACH


12 kwietnia
godz. 18.30
Chłodna 25


Tym razem Krzysiek Trzewiczek z Centrum Cyfrowego Projekt: Polska opowie o projekcie Raw Salad, a po prezentacji będziemy mogli podyskutować o roli otwartych danych (rządowych, wyborczych, statystycznych…) w świadomości społecznej i obywatelskiej.

Na co rząd wydaje pieniądze? Jaki jest stosunek liczby kobiet i mężczyzn na listach wyborczych, a jaki w sejmikach? Tego typu pytania zadają sobie co dzień dziennikarze, samorządowcy, pracownicy organizacji pozarządowych i wiele innych grup obywateli. Ustawy budżetowe są dostępne, podobnie dane Państwowej Komisji Wyborczej – jednak zwykle nie mamy czasu na studiowanie przepastnych tabel, choć potrzebujemy możliwie efektywnie przeszukać dostępne dane publiczne pod kątem interesujących nas spraw. Potrzebie szybkiego i efektywnego dostępu do danych publicznych wychodzi naprzeciw Raw Salad i portal otwartych danych Centrum Cyfrowego.

Jest to portal składający się z bazy wiedzy oraz dobrze udokumentowanej aplikacji sieciowej (Raw Salad), tworzących razem wszechstronny system  pozwalający   obywatelom  na łatwy i ustandaryzowany dostęp do danych publicznych.

Raw Salad oferuje trzystopniowy tok pracy z danymi – kolejne etapy to „Wybierz” (interesującą kolekcję danych – w ich postaci pierwotnej lub wstępnie przetworzonych),  „Przeglądaj” (lub pobierz do analizy w postaci pliku z wynikami) i „Zrozum” (czyli zapoznaj się z wizualizacjami wybranych danych).

Dzięki pragmatycznemu podejściu do tworzenia standardów pracy z danymi publicznymi i nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym (takich jak API pozwalające na „wpinanie się” do nich za pomocą własnego oprogramowania) Raw Salad ma nadzieję przyczynić się do zwiększenia dostępności danych publicznych.

Przyjdź, posłuchaj, podyskutuj!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS