wieczór Raymonda Scotta

Dodano 30 marca 2011, w Bez kategorii, przez autor

Studium życia i muzyki Raymonda Scotta.

Pokaz filmu&koncert Ektoplazmy.

 

6 kwietnia (środa)
godz. 20.00
Chłodna 25


michaljonca.com

Na początek zapraszamy na pokaz filmu, pt. „Deconstructing Dad: The Music, Machines and Mystery of Raymond Scott” z 2010 roku (reż. Stanley Warnow), czas trwania filmu: 100 min.

To nie dokument biograficzny, lecz dogłębne studium życia i twórczości jednego z najwybitniejszych muzyków jazzowych lat 30 oraz pioniera muzyki elektronicznej – Raymonda Scotta. Historia opowiedziana przez syna artysty, który przez lata próbował zbliżyć się do zdystansowanego ojca i genialnego artysty zarazem.

Po pokazie zostajemy na koncert Ektoplazmy.

Zespół Ektoplazma powstał z inicjatywy Raphaela Rogińskiego. Jest to kontynuacja pracy muzykologicznej lidera, obejmującej temat swingu w jego najbardziej archaicznej odmianie. Z częścią muzyków tego składu wykonywał już cygański swing i adaptował utwory pochodzące z archiwalnych nagrań, pierwszych orkiestr dętych z terenów missisipi grających archaiczny swing. Teraz, w rozszerzonym składzie zespół wykonuje utwory Raymonda Scotta. Twórczość tego kompozytora wymyka się z konkretnych ram nazewnictwa. Jego wczesne utwory są na pewno wynikiem tradycji jewish swingu. Ten wielki prąd w muzyce amerykańskiej przypada na lata od 30 do 50 dwudziestego wieku. Swing bardzo szybko przeniknął do popkultury, a muzyka Scotta zagościła w każdym amerykańskim domu tego okresu w postaci ścieżek dźwiękowych do bajek Warner Bros. Jako eksperymentator jeszcze w erze swingu komponował utwory z pomocą wyliczeń akustycznych. W latach 50 poświęcił się konstruowaniu nowych, elektronicznych instrumentów jeszcze długo przed słynnym Moogiem, takich jak takich jak np: Clavivox czy Electonium. Bardzo szybko zaczął komponować z ich pomocą. Były to głównie futurystyczne reklamy i kołysanki dla dzieci. Utwory tego kompozytora są odtworzone przez zespół Ektoplazma tak, aby podkreślić też osobowości muzyków zaproszonych do projektu, jednak bardzo delikatna ingerencja w struktury utworów pozwoli słuchaczom w pełni usłyszeć genialność tego kompozytora. 

Skład:

Wacław Zimpel – klarnet
Michał Górczyński – saksofon
Raphael Rogiński – gitara
Bartłomiej Tyciński – gitara
Ksawery Wójciński – kontrabas
Paweł Szpura – perkusja

Wstęp na film oraz koncert: 20 pln

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS