czy postęp zabija, 29.07.2011

Dodano 22 lipca 2011, w Bez kategorii, przez autor

 

 


29 lipca (piątek)
godz. 19.00
Chłodna 25

 

Historia Zachodu to historia postępu – postępu nie tylko technologicznego, ale również politycznego i obyczajowego. Nasze maszyny są dziś o wiele bardziej skomplikowane, życie dłuższe, zwyczaje łagodniejsze, a system polityczny – choć niedoskonały – to jednak najlepszy w historii ludzkości. Jak będzie wyglądała przyszłość? Właściwie podobnie, tylko… lepiej. 

Tak o losach ludzkości lubili myśleć najbardziej zagorzali zwolennicy Oświecenia. Nie mieli wątpliwości, że rozwój nauki wkrótce doprowadzi do odkrycia wszystkich tajemnic świata – do jego ostatecznego „odczarowania”. 

Eric Voegelin – jeden z tych niemieckich intelektualistów, którzy schronienie przed Hitlerem znaleźli w Stanach Zjednoczonych – uważał, że to obietnica nie tylko niemożliwa do spełnienia, ale i niebezpieczna. Nazizm i komunizm były, jego zdaniem, jej bezpośrednią konsekwencją – wyrazem pełnego pychy przekonania, że za pomocą ludzkiego rozumu można opanować świat i stworzyć społeczeństwo idealne.

Mimo tragedii wojny wiara w postęp przetrwała, a sukces gospodarczy Zachodu tylko ją umocnił. Kiedy na początku lat 90. opadła żelazna kurtyna, wydawało się, że wkrótce cały świat wkroczy na zachodnią drogę rozwoju. Dziś to przekonanie jest już martwe – rzeczywistość okazała się dużo bardziej skomplikowana. Zamiast świata „odczarowanego” żyjemy w świecie „rozczarowanym” lub, jak pisał Zygmunt Bauman, „odczarowanym z odczarowania”. 

Czy dowodzi to słuszności tez Voegelina? Czy ponad pół wieku po publikacji jego tekstów jesteśmy świadkami ostatecznego upadku wiary w postęp? Jaką obietnicę ma dziś do zaoferowania Zachód swoim obywatelom i czy tego właśnie w sensie duchowym potrzebuje współczesny człowiek?

 

W debacie udział wezmą:

profesor socjologii Paweł Śpiewak;
publicysta, były redaktor naczelny „Dziennika” Robert Krasowski;
filozof, redaktor naczelny rocznika „Teologia Polityczna” Marek Cichocki;
członek redakcji „Krytyki Politycznej” Jakub Majmurek.

Spotkanie poprowadzi Łukasz Pawłowski, członek redakcji „Kultury Liberalnej”

Debatę organizuje tygodnik internetowy „Kultura Liberalna” oraz Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z warszawską klubokawiarnią Chłodna 25.

Spotkanie jest połączone z promocją książki Erica Voegelina „Od Oświecenia do rewolucji”, która ukazała się nakładem WUW w przekładzie Łukasza Pawłowskiego.

Wstęp wolny.

Zapraszamy!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS