1 marca (czwartek)
godz. 19.00

Debata Kultury Liberalnej
„Przerażający kicz! Sztuka wobec zła”


Izraelski historyk Saul Friedlaender twierdzi, że kluczem do rozumienia nazizmu oraz sposobów jego współczesnych interpretacji jest kicz. Kicz neutralizuje „sytuacje skrajne”, zwłaszcza śmierć, przekształca je w sentymentalną idyllę, broni się przed nieznośnym ciężarem przeszłości. To popadnięcie w kicz jest zatem podstawowym zagrożeniem dla współczesnych twórców podejmujących temat nazizmu i Zagłady.

W trakcie debaty nawiążemy do prac z ostatnich kilkunastu lat, takich jak „Lego. Obóz Koncentracyjny” Zbigniewa Libery, „Berek” Artura Żmijewskiego, happening „Płonie stodoła” Rafała Betlejewskiego czy też powieści „Łaskawe” Jonathana Littella.

Spróbujemy także odpowiedzieć na podstawowe pytania: kiedy dzieło sztuki lub literatura popada w kicz? Kiedy mamy do czynienia z fałszującym rzeczywistość estetyzmem lub zbyt dosłowną formą przedstawienia? Jakie są granice artystycznego języka? Kto i według jakich kryteriów może to ocenić? Wreszcie, po co tworzymy tego typu dzieła? Czy jest to kwestia zachowania pamięci, publicznego poruszenia sumień czy wyłącznie artystycznej ekspresji?

Debata odbędzie się wokół wydanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego książki Saula Friedlaendera „Refleksy nazizmu. Esej o kiczu i śmierci”.

W dyskusji udział wezmą Katarzyna Kasia, Monika Małkowska, Zbigniew Mikołejko, Paweł Śpiewak oraz Jacek Wakar. Poprowadzi ją Piotr Kieżun, szef działu „Czytając” w „Kulturze Liberalnej”.

Spotkanie organizują „Kultura Liberalna” i Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego. Partnerem debaty jest warszawska klubokawiarnia Chłodna 25.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS