Telekawiarnia czyli Telewizja Kino Polska na Chłodnej25 


„Filip z konopi” w reżyserii Józefa Gębskiego

26 marca (poniedziałek)
godz.19.15 – spotkanie z reżyserem filmu Józefem Gębskim.
godz.20.15 – emisja filmu „Filip z konopi”

wstęp wolny

Spotkanie z reżyserem poprowadzi Joanna Rożen z Telewizji Kino Polska26 marca w startuje Telekawiarnia – wspólna inicjatywa Chłodnej 25 i Telewizji Kino Polska.

W programie co miesiąc film, oglądany prosto z telewizora, a przed nim spotkanie z gościem, czyli spektakularny powrót do tradycji klubów dyskusyjno-filmowych.

Poza wyznaczonymi datami spotkań Telewizję Kino Polska na Chłodnej będzie także można oglądać na co dzień, w sali na dole. Twórcy Telekawiarni chcą w ten sposób stworzyć nową świecką tradycję:

– Wszyscy pamiętamy sceny z seriali takich jak „Dom” czy „Alternatywy”, w których mieszkańcy jednej klatki w bloku spotykali się na wspólne oglądanie telewizji u sąsiada, szczęśliwego posiadacza odbiornika TV – mówi Joanna Rożen-Wojciechowska, szefowa Telewizji Kino Polska. W dzisiejszych czasach telewizory nie są już dobrem luksusowym, a jednak w naszych mieszkaniach można je spotkać coraz rzadziej. Osobom, które niesłusznie i pochopnie uległy modzie na nieoglądanie telewizji, chcemy ją teraz pokazać w absolutnie kultowym wydaniu!

W najbliższy poniedziałek w ramach stałego cyklu Telewizji Kino Polska pod hasłem „Komedie wieczorową porą”, reżyser Józef Gębski zaprosi widzów na „Filipa z konopi” – Barejowską w duchu komedię o osiągnięciach Polski Ludowej w dziedzinie urbanistyki. Film powstał w roku 1981, a w jego doborowej obsadzie znaleźli się m.in. Jerzy Bończak, Magdalena Wołłejko, Bożena Dykiel, Wiesław Gołas, Jan Himilsbach, Barbara Krafftówna, Andrzej Kopiczyński, Zenon Laskowik i Bohdan Smoleń.

Znakomite role aktorów, dialogi autorstwa Marii Czubaszek, doskonale je kontrapunktująca muzyka Wojciecha Karolaka i kabaret Tey w swojej popisowej formie – to tylko niektóre z licznych zalet „Filipa”. Ci, którzy w poniedziałek pojawią się na Chłodnej, jako bonus dostaną rozmowę z reżyserem i wyjątkowo w tym przypadku rasowe anegdoty z filmowego planu.

„Filip z konopi”, 1981, 78′
Scenariusz i reżyseria: Józef Gębski
Dialogi: Maria Czubaszek
Muzyka: Wojciech Karolak
Obsada aktorska: Jerzy Bończak, Bożena Dykiel, Wiesław Gołas, Jan Himilsbach, Andrzej Kopiczyński Barbara Krafftówna, Zenon Laskowik, Bohdan Smoleń, Rudolf Schubert i inni.

„Treścią filmu jest jeden dzień z życia tzw. mrówkowca, który zamieszkuje kilka tysięcy ludzi. Jest to właściwie miniatura naszego społeczeństwa. Głównym bohaterem jest architekt Andrzej, będący w konflikcie ze swoim profesorem – entuzjastą budowy kolejnych mrówkowców. Pozostali bohaterowie są podobni do siebie niezależnie od zawodu: Mleczarz, Śmieciarz, Dozorca, Harmonista itp. Również wszystkie mieszkania są podobne do siebie, jednakowo urządzone z jednakowymi usterkami. Wszyscy rano wyjeżdżają do pracy dwoma typami samochodów, gromadnie też powracają. Życie mieszkańców mrówkowca integruje telewizja, którą wszyscy oglądają cały wieczór. Po zakończeniu programu dozorca zamyka klatki schodowe i wszyscy idą spać” – Józef Gębski.

(filmpolski.pl)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS