wyjątkowy film S. ŁOŹNICY wreszcie na DVD.
zapraszamy Was na pokaz i zachęcamy do kupienia płyty. WARTO !!!

5 kwietnia (czwartek)
godz. 20.00
wstęp wolny

Szczęście ty moje /My Joy/
scenariusz i reżyseria: Siergiej Łoźnica
Niemcy /Ukraina/ Holandia
2010, 127 min


Szczęście ty moje to perfekcyjnie skonstruowany, dopracowany w najdrobniejszym szczególe debiut fabularny znanego dokumentalisty Sergieja Łoźnicy, który tym razem postanowił przedstawić portret współczesnej i minionej Rosji, widzianej z perspektywy zwykłych, prostych ludzi: kierowcy, policjanta, żołnierza, prostytutki, dziecka. Ze strzępów ich wspomnień Łoźnica tworzy opowieść o kraju, którego mieszkańcy całkowicie stracili moralny i emocjonalny balans, a ich życie stało się pasmem gwałtu, mordu i przemocy.

Jak przyznaje reżyser, Szczęście ty moje oparte jest na faktach, a większość przedstawionych w filmie historii ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.
Prace nad filmem trwały dwa lata, a zdjęcia kręcono na Ukrainie, gdyż w Rosji nie znaleziono odpowiednich funduszy. Realizując Szczęście ty moje Łoźnica odwoływał się do estetyki kina dokumentalnego, od którego zaczęła się jego reżyserska kariera. Uciekając od zbędnego patosu, przeestetyzowania i wyrafinowania stworzył film oparty na surowych, acz poruszających ujęciach, jakby podpatrzonych kamerą, których celem jest pokreślenie krytycznej refleksji na temat współczesnego
rosyjskiego społeczeństwa.

Siergiej Łoźnica
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
– ur. 5 sierpnia 1964 roku w białoruskiej Baranowiczi. Reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych.
Wychowywał sie w Kijowie. Ukończył Wydział Inżynierii i Matematyki na Politechnice w Kijowie. Przez kilka lat pracował w Instutucie Cybernetyki jako naukowiec zajmujący się sztuczną inteligencją. W 1991 roku rozpoczął studia na Wydziale Reżyserii Rosyjskiego Instytutu Kinematografii w Moskwie. Ukończył go w 1997 roku i od razu po studiach podjął współpracę z prestiżowym Studiem Filmów Dokumentalnych w Petersburgu. W 2001 roku zdecydował się na wyjazd z rodziną do Niemiec.
Większość filmów Łoźnicy prezentowana była na międzynarodowych festiwalch filmowych, a kilka z nich zdobyło prestiżowe filmowe nagrody na festiwalach w Oberhausen, Tel Awiwie, Madrycie, Karlowych Warach i w Krakowie, w tym: Blokada (Złoty Smok na Krakowskim Festiwalu Filmowym), Rewia (Złoty Róg na KFF), Fabryka (Grand Prix w Lyonie) i Szczęście ty moje (Złote Grono na Lubuskim Lecie Filmowym w Łagowie).
––––––-––––––––––––––––––––––-
Filmografia:
––––––-––––––––––––––––––––––-
2010 – Szczęście ty moje (My Joy)
2008 – Rewia (Revue), Światło Północy (Northern Light)
2006 – Artel
2005 – Blokada (Blockade)
2004 – Fabryka (Factory)
2003 – Landscape
2002 – Portrait
2001 – Settlement
2000 – The Train Stop
1998 – Life, Autumn
1996 – Today We Are Going To Build A House

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS