w poniedziałek, 23 kwietnia, o godz. 19:45

Telewizja Kino Polska zaprasza do Telekawiarni na Chłodnej 25
na przedwojenną komedię „Pani minister tańczy”
o dylematach władzy w obliczu miłości

Gościem specjalnym wieczoru będzie
Stanisław Janicki
dziennikarz, reżyser, wytrawny znawca dawnego kina.

Wstęp wolny – zapraszamy!


OPIS FILMU:
Pani minister czy ministra? Okazuje się, że problem z tymi formami istniał już przed wojną. Kiedy w filmie „Pani minister tańczy” z 1937 roku na czele Ministerstwa Ochrony Moralności Publicznej staje kobieta, urzędnicy nie bardzo wiedzą, jak się do niej zwracać. „Pani ministrze… Panie minister… Pani minister…” – plącze się młody zastępca szefa kancelarii (w tej roli jeden z największych przedwojennych amantów – Aleksander Żabczyński). Jego niepewność wobec zwierzchniczki z każdą sceną będzie już tylko rosła. Po pierwsze, bo między bohaterami pojawi się uczucie. Po drugie – bo pani minister ma siostrę bliźniaczkę, która w przeciwieństwie do niej moralności nie chroni, tylko ją wesoło nadweręża. A gdy jeszcze obie panie są praktycznie nie do odróżnienia, całą masę zabawnych pomyłek mamy tu jak w banku!

Roztańczoną Lolę i jej rozważniejszą wersję, czyli panią minister Zuzannę, koncertowo zagrała w filmie Tola Mankiewiczówna. Jak przedwojenna technika filmowa poradziła sobie z tą podwójnością? Warto sprawdzić!

PANI MINISTER TAŃCZY, 82′
Film fabularny z 1937 r.
Reżyseria: Juliusz Gardan
Muzyka: Henryk Wars
Słowa piosenek: Jerzy Jurandot
Obsada: Tola Mankiewiczówna (Zuzanna, Minister Ochrony Moralności Publicznej i piosenkarka Lola, siostra pani minister), Aleksander Żabczyński (Sebastian Maria Rajmund hrabia de Santis, urzędnik ministerstwa), Mieczysława Ćwiklińska (Leopoldyna „Polly” Gribaldi, dama do towarzystwa Loli), Józef Orwid (radca Apoloniusz, niedoszły mąż Polly), Michał Znicz (lider opozycyjnego stronnictwa), Stanisław Sielański (starszy kelner), Stefan Hnydziński (mąż Loli), Konrad Tom (dyrektor dancingu), Henryk Małkowski (Bumcyk, woźny ministerialny)

(filmpolski.pl)

Telekawiarnia to wspólny projekt filmowy Telewizji Kino Polska i klubokawiarni Chłodna 25, w ramach którego w piwnicy na Chłodnej raz w miesiącu możemy się spotkać przed telewizorem. Każda projekcja odbywa się na żywo z anteny, a towarzyszy jej spotkanie z gościem. Wstęp na pokazy jest bezpłatny – zapraszamy!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS