Dzielnica czy cmentarz? – czy i jak warszawiacy pamiętają o getcie

21 maja (poniedziałek) godz. 18.00


„Wąwozy, skarpy, wzgórza. Uliczki, ścieżki, domy. Schody, tarasy i mostki. Podwórka, przedszkola, szkoły. Z gruzobetonu i ludzkiego prochu. I jakiejś dziwnej cegły. (…) Obserwując suszące się pranie, bawiące się dzieci i koty wystawiające futerko do słonca doszliśmy do wniosku, że nie był to najgorszy pomysł na uczczenie wymordowanych. Żywi mają tu zieleń, ciszę, spokój. Niepochowani umarli – bliski kontakt z żywymi.” (Janicka, Festung Warschau, str. 285-6 ).

„Cmentarz-miasto” – jak mówi o tej części Warszawy Elżbieta Janicka. Dzielnica żywych i umarłych. Tablice, pomniki, murale, ślady muru getta na chodnikach, wreszcie „odbudowana” kładka na ulicy Chłodnej. Warszawa pamięta o getcie, czy raczej pamięć wymazuje? Co i w jaki sposób przedstawione z tej historii widać w przestrzeni miasta? Co wiedzą o dzielnicy zbudowanej na gruzach jej mieszkańcy?

O tym wszystkim 21 maja o godz. 18.00 rozmawiać będą Elżbieta Janicka, Jacek Leociak i Maria Lewicka. Spotkanie poprowadzi Michał Bilewicz.

Zapraszają Forum Dialogu Między Narodami i Klubokawiarnia Chłodna 25

Elżbieta Janicka – literaturoznawczyni, fotografka, wykładowczyni Collegium Civitas. Autorka niedawno wydanej książki „Festung Warchau” (Krytyka Polityczna. 2012) opowiadającej o przestrzeni dzielnic zbudowanych na terenie getta i tym jak widać w niej pamięć o getcie lub jej brak. Wraz z Wojciechem Wilczykiem pracuje nad projektem fotograficznym „Nowe Miasto” poświęconym przestrzeni miejskiej Śródmieścia Warszawy.

Jacek Leociak – literaturoznawca, profesor w Instytucie Badań Literackich PAN, członek Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Autor wielu książek o Getcie Warszawskim, m.in. „Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście” (wraz z B. Engelking) i „Spojrzenie na Warszawskie Getto”, (Dom Spotkań z Historią, 2011)

Maria Lewicka – profesor na Uniwersytecie Warszawskim, psycholog społeczna. Zajmuje się psychologią środowiskową, a dokładniej tym jak przestrzeń miasta wpływa na psychiczne funkcjonowanie jego mieszkańców. W swojej najnowszej książce „Psychologii Miejsca” (Scholar, 2012) przedstawia m.in. psychologiczne problemy miast, w których doszło do etnicznej wymiany mieszkańców (jak np. Wrocław czy właśnie Muranów). Od lat mieszka i pracuje na Muranowie.

Michał Bilewicz – wiceprezes Forum Dialogu Między Narodami, psycholog społeczny, kieruje Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego. Wychował się na Krochmalnej, pracuje na Stawkach, więc Muranów był dla niego zawsze ważną przestrzenią.

wstęp wolny

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS