19 czerwca (wtorek)
„7 rozmów o Katarzynie Kobro” spotkanie z książką Marzeny Bomanowskiej

godz.18.30


Jaką osobą była Kobro? Czy lubiła pić kawę? W co się ubierała? Czy czuła się bardziej Polką czy Rosjanką? Czy należała do partii komunistycznej?

„Ta książka powinna być traktowana jako ważne uzupełnienie, a miejscami weryfikacja, informacji zawartych w publikacjach Niki Strzemińskiej. Dzięki temu uzyskujemy zróżnicowany a przez to bardziej wiarygodny obraz życia Katarzyny Kobro” – napisał o „7 rozmowach o Katarzynie Kobro” prof. Andrzej Szczerski z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Marzena Bomanowska przeprowadziła wywiady z Zenobią Karnicką, Georgiem von Kobro, Ryszardem Rudawym, Juliuszem Budrynem, Agnieszką Minich, Danutą Golczyk–Nahorną i Józefem Robakowskim – świadkami życia rzeźbiarki, a także badaczką jej twórczości i artystą odwołującym się do idei Katarzyny Kobro. Ich relacje ukazują postać Kobro z różnych punktów widzenia – Bomanowska zaprosiła do rozmowy zarówno ludzi, którzy zetknęli się z artystką na płaszczyźnie prywatnej (m.in. Agnieszka Minich, córka pierwszego dyrektora łódzkiego Muzeum Sztuki, była uczennica Danuta Golczyk-Nahorna czy Ryszard Rudawy, protokolant rozprawy o prawa opieki nad córką Strzemińskich). Dzięki różnorodnej perspektywie czytelnik ma szansę na odczytanie postaci w pełnym jej wymiarze oraz przedefiniowanie stereotypu postrzegania Kobro jedynie jako żony Władysława Strzemińskiego.

Publikacja jest mozaiką wspomnień o Katarzynie Kobro – artystce, kobiecie, nauczycielce, matce. Składają się na nią nie tylko wywiady i wprowadzenie autorki, ale również zdjęcia i fotokopie dokumentów, w tym wiele publikowanych po raz pierwszy! Ocalają one pamięć i uzupełniają obraz artystki nakreślony przez jej córkę Nikę Strzemińską we wspomnieniowych publikacjach.


Tytuł: 7 rozmów o Katarzynie Kobro
Autorka: Marzena Bomanowska
Projekt graficzny: Jakub Stępień/HAKOBO.ART.PL
Wydawca: Muzeum Sztuki w Łodzi
Miejsce i rok wydania: Łódź 2011
Ilość stron: 184
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS