2 sierpnia (czwartek)
After PLANETE+ DOC | odc. 5 | Wszyscy święci, reż. Brian M. Cassidy, Melanie Shatzky

godz.20.00


Po filmie spotkanie z Karoliną Plutą z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych Ę poprowadzi Karolina Pasternak.Zapraszamy na nowy cykl filmowy „After PLANETE+ DOC”. Od czerwca przez całe lato na Chłodnej25 o 20.00 będziecie mogli nadrobić zaległości z tegorocznej edycji festiwalu i zobaczyć najlepsze zdaniem jurorów i publiczności filmy pokazywane w maju na 9. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL. Cotygodniowym pokazom będą towarzyszyły spotkania z zaproszonymi gośćmi.

Film dokumentalny to więcej niż temat. Sprawdź czy rozumiesz świat i czy świat rozumie Ciebie!

The Patron Saints

reż. Brian M. Cassidy, Melanie Shatzky, Kanada/Stany Zjednoczone, 2011, 72 min
Sekcja: Historie Intymne
Konkurs: Nagroda Magicznej Godziny

Dom spokojnej starości to temat trudny dla filmowców. Nie tylko z powodu wyparcia śmierci i starzenia przez cywilizację zachodu, ale samej trudności ujęcia zagadnienia, związanej z ryzykiem naruszenia granic prywatności, pokusą łatwego moralizatorstwa czy pochwały życia skierowanej do widza siedzącego wygodnie w kinowym fotelu. Życiowa i reżyserska para – Brian M. Cassidy i Melanie Shatzky – przez okres pięciu lat zgromadziła setki godzin materiałów ukazujących ostatnią fazę życia pacjentów amerykańskiego domu opieki.

Jedynym narratorem jest Jim, najmłodszy pensjonariusz, którego fizyczny paraliż czyni niezwykle wrażliwym na życie, toczące się dookoła niego. To właśnie jego komentarz, przetykany śmiechem, ułatwia zrozumienie innych pacjentów, których wypowiedzi i zachowania, często znacznie zredukowane przez postępującą demencję, wciąż pozostają pełne intensywności, czułości i humoru.

Wybrane nagrody i festiwale: 
2011 – MFF Toronto/ Toronto IFF

więcej o filmie:

http://planetedocff.pl/index.php?page=film&i=983


Karolina Pluta – Animatorka kultury. W swojej pracy zajmuję się wspieraniem lokalnych liderów, organizacji i instytucji w działaniach społeczno – edukacyjnych.

Współpracuje z kilkoma organizacjami pozarządowymi.
W Towarzystwie Inicjatyw Twórczych ę koordynuję pracę sieci Latających Animatorów Kultury i Latających Socjologów, projektów „Przetwórnia Czasu Wolnego” i „Seniorzy w akcji”.patronat medialny:
www.stopklatka.pl

wstęp 10 zł

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS