w środę, 25 lipca
godz. 20.00Chcielibyśmy zaprezentować dwa filmy dokumentalne o ruchu Oburzonych w Hiszpanii, projekcje slajdów z ostatnich wydarzeń oraz poprowadzić dyskusje wokół tematów takich jak:

- główne przyczyny powstania ruchu 15M i ich programy
- impakt działalności Oburzonych
- rola mas mediów i portali społecznych

___________________

„Marsz Oburzonych” reż. Alberto Reveron i Amira Bocheńska
(tytuł oryginalny „La Marcha Indignada”)

Film „Marsz Oburzonych” jest opowieścią o buncie pokolenia, które przeciwstawia się panującemu systemowi ekonomicznemu i manipulacji medialnej. To portret zbiorowy ludzi i wydarzeń towarzyszących ideom ruchu 15-M, który w maju 2011 ujawnił się we wszystkich miastach Hiszpanii. Ich hasła „demokracja bezpośrednia”, „oburzajcie się!”, „to nie kryzys to oszustwo” pobudziły do działania społeczność międzynarodową. Młodzi Obywatele Europy podjęli wspólny marsz przez Hiszpanię, Pireneje, Paryż aż do Brukseli. W drodze do Parlamentu Europejskiego Oburzeni zorganizowali setki otwartych debat prowokujących mieszkańców miast i miasteczek do rozważań i przemyśleń nad rolą demokracji i przyczynami światowego kryzysu.
Autorzy filmu przez 3 miesiące uczestniczyli w marszu, przy okazji codziennie dokumentując jego kolejne etapy, oddając atmosferę jaki towarzyszył im w drodze. Bunt nie przeradza się w rewolucyjne hasła znane z XX wieku, ale w pacyfistyczny protest przeciw rządzącym, którzy skazują przyszłe pokolenia na bezrobocie i niepewność.
Zajawka: 
http://www.youtube.com/
watch?v=_zcRfqBKsXo

Jezyk: hiszpański, francuski, angielski. Polski lektor

_____________________________

„Kocham Cię, Szanuje Cię, Potrzebuje Cię” reż. Alex Mogly
(tytuł oryginalny: “Os quiero, Os respecto, Os necesito”)

Film zrealizowany przez grupę audiowizualna z Madrytu. Pokazuje historie rozpoczęcia buntu młodych Hiszpanów, do których z czasem dołącza starsza generacja.
W dniu 15 maja 2011 roku, tysiące młodych ludzi, którzy wcześniej zdawałoby się byli uśpieni i obojętni, zgromadziło się na placu Puerta del Sol. Otworzyli drzwi dla nowych idei i wizji społecznych.
Na ruch „15-M” czekało wielu, miedzy innymi główny bohater filmu, Roman, który zakochuje się w ideach młodego pokolenia i postanawia wraz z nimi zmienić świat.
Film ukazuje wnętrze re-ewolucji. Dokumentacja wydarzeń w miasteczku namiotowym na Puerta del Sol, otwarte debaty oraz codzienne życie ich uczestników to kanwa dokumentu. 

Jest to opowieść o zbiorowym przebudzeniu. Ruch „Oburzonych ludzi”, jak nazywają siebie, z głównych placów hiszpańskich szybko rozprzestrzenił się po całym świecie. Tak obozowanie jak i sposób organizowania się w komisjach koncentrują się na osiągnięciu porozumienia i zmianie paradygmatu systemu. „Ludzie z Europy powstańcie!” „Oni nas nie reprezentują!”.

trailer: 
http://www.youtube.com/
watch?v=4PARsAN6YwY

Jezyk: hiszpański, angielski. Napisy angielskie

_______________________________

Pokaz zdjęć grupy fotografików „Groundpress”, którzy od początku rozpoczęcia ruchu 15M dokumentują jego wydarzenia.

______________________________

W dyskusji m.in. udział wezmą:

Oskar Lubiński – student MISH UW, gdzie zajmuje się iberystyką i prawem, a także elementami socjologii. Tematem jego pracy licencjackiej był ruch 15M. Interesuje się tematyką współczesnych ruchów społecznych w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej.

Amira Bocheńska – fotografka dokumentalistka, współautorka filmu „Marsz Oburzonych” dokumentującego wspólny marsz “Oburzonych” z Hiszpanii, przez Paryż aż do Brukseli.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS