SE-MA-FOR na Chłodnej / RETROSPEKTYWA

Dodano 20 sierpnia 2012, w Bez kategorii, przez autor

Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu SE-MA-FOR na Chłodnej.


20.08 (poniedziałek)
SE-MA-FOR na Chłodnej / RETROSPEKTYWA

godz. 20:00
wstęp wolnyPROGRAM:

ICHTHYS, reż. Marek Skrobecki, 16’ 
metaforyczna przypowieść o wytrwałości oczekiwania, nadziei i spełnieniu. Bohaterem animacji Marka Skrobeckiego jest mężczyzna w sile wieku, który zjawia się w opustoszałej restauracji w celu zamówienia tak zwanej specialité de la maison. Film został wykonany w klasycznej technice animacji lalkowej, wzbogaconej elementami 3D. 

CARACAS, reż. Anna Błaszczyk, 10’
„Caracas” zostało zainspirowane opowiadaniem Młodość Josepha Conrada. Jest to opowiedziana malarskim kadrami historia podróży pewnego upartego marynarza do Bangkoku. Film „dryfujący” między oniryczną, impresyjną ilustracją morskiej podróży, a historią niestrudzonego marzyciela.

MIASTO PŁYNIE, reż. Balbina Bruszewska, 17’ 
animowany film muzyczno – dokumentalny o tematyce społeczno – politycznej. W zabawny sposób ukazuje obraz współczesnej Polski i Miasta Łodzi widziany oczami dziecka, kompozytora – samouka, sprzedawcy sklepowego i wielu innych napotkanych postaci. 

DANNY BOY, reż. Marek Skrobecki, 10’ 
opowieść o ułomności ludzkiej, którą eufemistycznie możemy nazwać „utratą głowy”. Ktoś, o kim mówimy w przenośni, że „stracił głowę” jest człowiekiem, który nie bardzo wie co robi. W tym opowiadaniu głowę stracili już prawie wszyscy, oprócz jednego, jedynego – jest nim tytułowy Danny Boy, który jako odmieniec czuje się w bezgłowym społeczeństwie mocno wyalienowany.

DWA KROKI ZA.. , reż. Paulina Majda, 9’
historia chłopca, który pewnego dnia postanawia opuścić swój wiejski dom. Wyrusza w podróż do dziwnego miasta, którym jest zafascynowany. Tam spotykają go różne nietypowe sytuacje. Wplątuje się w dziwne relacje, nie zawsze przyjazne. W efekcie wraca do miejsca, z którego przybył.

UNDERLIFE, reż. Jarosław Konopka, 9’
film inspirowany „Kołysanką” Krzysztofa Komedy w sposób metaforyczny przedstawia destrukcyjny wpływ, jaki wywierają na człowieka przodkowie i stawia pytanie, czy jesteśmy w stanie się spod niego wyzwolić. Porusza uniwersalny problem tkwiących w podświadomości uwarunkowań, które determinują i definiują nasze życie.

SNĘPOWINA, reż. Marta Pajek, 14’
W „Snępowinie” reżyser porusza temat snu, który istniejąc na styku światów ciała i ducha, nie daje się uchwycić ani zbadać. Dzieje się w nas, ale jednocześnie poza nami i dlatego budzi nasz niepokój. 

DOBRO, PIĘKNO I PRAWDA, reż. Balbina Bruszewska, 6’ 
opowieść o współczesnym świecie w którym zainteresowanie dobrem, pięknem i prawdą maleje na rzecz taniej sensacji, dramatów wybuchów, strzelania i innych znacznie ‘ciekawszych’ rzeczy. To historia człowieka noszącego w sobie wyidealizowany obraz świata, broniącego swoich ideałów i próbującego przelać je na innych.

SPONGE IDEAS, reż. Katarzyna Nalewajka, Paulina Szewczyk, 5’ 
teledysk przedstawia historię dwójki przyjaciół – wiewiórki i ośmiornicy. Wiewiórka wszystkiego się boi i często popada w tarapaty. W takich sytuacjach zawsze może liczyć na pomoc swojego zielonego przyjaciela.

* * * * * *

STUDIO FILMOWE SE-MA-FOR
Początki Se-ma-fora sięgają 1947 roku, kiedy to nakręcono pierwszy polski, lalkowy film animowany Za króla Krakusa w reżyserii Zenona Wasilewskiego. Wydarzenie to zapoczątkowało powstanie Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for z którym, w różnych okresach, współpracowali wybitni polscy artyści min. Krzysztof Penderecki, Roman Polański, Krzysztof Komeda, Janusz Majewski, Filip Bajon, Krzysztof Krazue, Zbigniew Rybczyńki, Tadeusz Wilkosz, Marek Skrobecki czy Piotr Dumała.
Początkowo Se-ma-for zasłynął jako pierwsza i jedyna w Polsce wytwórnia filmów lalkowych. Z czasem zaczęto produkować także filmy dokumentalne (Z głębokości wołam, Treser żuków), eksperymentalne (Zbigniew Rybczyński, Stefan Schabenbeck, Hieronim Nauman) i rysunkowe (np. seriale dla dzieci Przygody Kota Filemona, Zaczarowany ołówek, Przygód Kilka Wróbla Ćwirka).
W 1999 roku państwowe Studio zostało postawione w stan likwidacji, a na jego miejsce powstała spółka Se-ma-for Produkcja Filmowa, która miała kontynuować tradycje starego Se-ma-fora czyli produkcję filmów animowanych, ze szczególnym uwzględnieniem lalkowych (Ichthys i Danny Boy Marka Skrobeckiego oraz MASKA Braci Quay).

W Se-ma-forze powstało ponad 1400 filmów (w tym około 800 lalkowych), które zdobyły na całym świecie ponad 300 nagród i wyróżnień na czele z nagrodą OSKARA za film Tango Zbigniewa Rybczyńskiego w 1983 roku oraz za film Piotruś i Wilk Suzie Templeton w 2007 roku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS